Smaczne i zdrowe orzechy brazylijskie

Orzechy brazylijskie to nasiona drzewa zwanego orzesznicą brazylijską. Pochodzą one z jednego regionu w Puszczy Amazońskiej. Fakt, że posiadają w składzie niesamowite wartości odżywcze, uczynił z nich popularną przekąskę, którą jada się na całym świecie.

Co w swoim składzie mają te smaczne orzechy?

Przede wszystkim znane są z zawartości selenu. Tego pierwiastka maja w sobie więcej niż jakiekolwiek inne orzechy. Dzienne zapotrzebowanie selenu znajduje się w kilku ich sztukach. Poza selenem zawierają również wapń, tak ważny dla prawidłowej budowy kości i zębów. Możemy znaleźć w nich również magnez i potas. Orzechy brazylijskie to również spora ilość witaminy E i kwasu foliowego.

Jakie korzyści płyną z ich jedzenia?

 Codzienna porcja w wyraźny sposób poprawia profil lipidowy. Orzechy te to także spora ilość kwasów tłuszczowych wielonienasyconych, w tym kwasy omega-3, które mają pozytywny wpływ na serce i układ krążenia. Utrzymują też prawidłową pracę mózgu i zatrzymują rozrost komórek nowotworowych. Jak wszystkie orzechy, są też bardzo kaloryczne. Ale można je zjadać bez obawy, że spowolnią proces odchudzania, bo akurat ten rodzaj tłuszczu z orzechów pobudza procesy, które spalają tłuszcz w organizmie ludzkim. Oczywiście nie można przesadzać z ilością zjadanych orzechów, bo nie pomoże to w odchudzaniu. 

Orzechy brazylijskie w kosmetyce

 W tej dziedzinie szczególnie pożądany jest olej z tych orzechów. Służy on jako składnik do produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej i dojrzałej z pierwszymi oznakami starzenia. Sam olej odżywia, nawilża, odmładza i poprawia kolor skóry. Olejem tym można również pielęgnować suche i łamliwe włosy. Olej również korzystnie działa na problemy związane z łamiącymi się paznokciami.

Kuchenne zastosowania

 Orzechy brazylijskie są szeroko stosowane w kuchniach całego świata. Można je jeść oddzielnie jako smaczną przekąskę i dodawać do sałatek. Świetnie sprawdzają się jako dodatki do deserów. Najczęściej zmielone, bywają składnikiem smacznych ciast. Na bazie orzechów przyrządzane jest słodkie masło orzechowe. Orzechy świetnie komponują się również z pikantnymi smakami.

 Orzechy powinni jeść przede wszystkim mężczyźni w wieku rozrodczym. Zbadano, że zbawiennie wpływają one na jakość męskiego nasienia. Plemniki stają się szybsze i sprawniejsze. Dzieje się tak za sprawą zawartego w nich selenu. Jest go najwięcej, biorąc pod uwagę wszystkie pokarmy. Jeżeli dzienne zapotrzebowanie człowieka wynosi 55 µg tego pierwiastka, to w stu gramach orzechów brazylijskich jest go 103 µg. Widać z tego, jak niewiele wystarczy, żeby poprawić stan własnego zdrowia.