Olej kokosowy- jeden produkt, wiele zastosowań

Dzisiejszy rynek oferuje mnóstwo rodzajów tego samego produktu, wytworzonych z innego surowca. Każdy z produktów wyróżnia się innymi właściwościami, sposobem powstawania, a co najistotniejsze- cechami zdrowotnymi. Dziś skupimy się na oleju, a dokładniej- kokosową odmianą tłuszczu, który zachwyca swoimi zaletami na wielu polach.

Olej kokosowy i jego budowa

Olej kokosowy to tzw. superfood, czyli produkt nieprzetworzony, naturalnego pochodzenia, zawierający mnóstwo bogatych składników odżywczych. Olej kokosowy składa się w większości z tłuszczów nasyconych MCT.

Tłuszcze MCT są wchłaniane przez żyłę wrotną do wątroby, co sprawia, że spożywanie tego rodzaju oleju wpływa korzystnie na wszelkie działania zdrowotne oraz dietetyczne. Mając na względzie ich pozytywne działanie przy odchudzaniu, warto przytoczyć fakt, iż do ich spalania potrzeba dwa razy mniej tlenu niż do każdego innego tłuszczu.

Ponadto, wspomniane kwasy przyswajają się dużo szybciej niż pozostałe związki tego typu.

Właściwości oleju kokosowego

Działanie zdrowotne

  • działanie bakteriobójcze i przeciwwirusowe
  • zwalcza otyłość brzuszną
  • wsparcie w odchudzaniu (szybsze spalanie zawartych w oleju kwasów MCT)
  • regulacja poziomu cholesterolu

Działanie pozazdrowotne

  • doskonały zamiennik margaryny do smażenia
  • utrzymuje higienę jamy ustnej i wybiela zęby (poprzez płukanie)
  • poprawia stan skóry, działa jak kosmetyk- nawilża i natłuszcza skórę oraz jest szybko wchłaniany
  • wykazuje działanie odpornościowe przed promieniowaniem słonecznym

Czy olej kokosowy uczula?

Jako, że niemal 99% tego produktu to wyłącznie tłuszcze, które nie stanowią alergenów, trzeba przyznać, że alergia na orzech kokosowy jest niezwykle rzadka, a jedynym składnikiem, który może powodować czynnik alergiczny są białka kokosa, którego w produkcie występuje około 0,5 grama na 100 gram produktu. Objawy alergii przy takiej ilości mogą więc pojawić się dopiero po spożyciu znacznych ilości oleju. 

Rodzaje oleju kokosowego- jaki olej kokosowy wybrać?

To jedna z ważniejszych kwestii. Chcąc naprawdę skorzystać z korzystnych właściwości tego produktu musimy wybrać rozsądnie. Na sklepowych półkach znajdziemy olej kokosowy rafinowany i nierafinowany. Olej nierafinowany (często z dopiskiem „virgin”, tłoczony na zimno) to produkt, którego powinniśmy poszukiwać na zakupach.